Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Fizik tedavi, vücuda dışarıdan uygulanan sıcak, soğuk uygulamalar, elektrik akımları, masaj ve egzersiz ile ağrıyı kesmeye yönelik uygulamaları içeren ve kas iskelet sistemi hastalıklarında ya da yararlanmalarında uygulanan ilaç dışı bir tedavi şeklidir.

Rehabilitasyon 

Rehabilitasyon, onarma, tamir etme, yeniden yerine koyma anlamındadır. Hasta ve sakatların, sosyal, mesleki ve fizyolojik olarak normal yaşantısını sürdürebilmesi ve maksimum potansiyele sahip olabilmesi için yapılan çalışmalardır.

ESWT  (Extracorporeal Shock Wave Therapy)   ;    kısaca şok dalga tedavisi, vücut dışında oluşturulan şok (ses) dalgalarının çelik başlı bir aplikatör vasıtası ile vücudun istenilen bölgesine odaklanmasıyla uygulanan bir tedavi yöntemidir.

ESWT hangi hastalıklarda kullanılır:
-Topuk dikeni (Epin Kalkanei)
–  Plantar fasiit
-Patellar tendinopati
– Spor yaralanmalarına bağlı eklem ağrıları ve yaralanmaları
– Trokanterik Bursit
-Aşilodini
– Omuz ağrıları ( Kireçlenme, kalsifik tendinit, donuk omuz )
– Lateral/Medial Epikondilit  (Tenisçi dirseği/Golfçü dirseği)
-Kronik entezopatiler
-Tetik noktalar- Kulunç ağrıları (Miyofasiyal Ağrı Sendromu)
-Kaynamamış kırıklar
-Aseptik nekroz
-Osgood-Schlatter hasatlığı
– Refleks Sempatik Distrofi
– Heterotopik Ossifikasyon
– Osteokondiritis dissekans
-Shin splint
– İlio-tibial band sendromu
– Dupuytren kontraktürü

ESWT Nasıl Uygulanır?

ESWT tedavisinin yumuşak doku seanslarında uygulama süresi yaklaşık 5–15 dakikadır. 3-5 seans yapılmaktadır. 5-7 gün ara ile yapılan toplam 3-5 seans sonrasında yüksek oranda iyilik hali olup 4–6 hafta içerisinde ağrı ve şikâyetler büyük oranda ortadan kalkarak hastanın yaşam kalitesi artmaktadır. ESWT sonrası kineziotaping uygulaması ile tedavi etkinliği arttırılmaktadır.

ESWT kimlere uygulanamaz?

Hamilelerde,
Kanserli hastalarda ve kalp pili bulunanlarda,
Açık yarası olan,
İltihabi durumu olan,
damar tıkanıklığı olan hastalarda ve baş-boyun ve sinirlere yakın bölgelere kesinlikle uygulanmaz. Ayrıca tedavi uygulanacak bölgesinde metal bir protezi olan kişilerde protezin direkt üzerine uygulanmamaktadır.